- Pastāsti, kā tu nonāci līdz rallijam? Kāpēc izvēlējies tieši šo sporta veidu nevis kādu citu?
Viss sākās jau agrā bērnībā, kad mans onkulis Kaspars ar draugiem ņēma mani līdzi skatīties rallijus. Vēlāk, kad man bija 14-15 gadi, kopā ar draugiem sākām apgūt pirmās braukšanas prasmes sacensībās pa ezeriem (mācīties braukt ziemas apstākļos noteikti iesaku arī jauniešiem kas tagad vēlas apgūt sportisku braukšanu). Vēl tagad atceros kā ņemu mammas golfiņu un pirms sacensībām skrūvēju tam laukā spidometra trosi, lai nebūtu redzams ka ir braukts pa ezeru – galu galā, man bija atļauja tikai aizbraukt līdz ezeram, nevis piedalīties sacensībās.
Protams, skolā regulāri tika izlaistas pusdienas, jo bija taču jākrāj nauda degvielai. Gadiem ejot viss arvien attīstījās – pirmais paša trasēm domātais auto bija Audi 90 quattro, tad tālāk pārkāpu uz Audi 200 Turbo quattro, tad Subaru Impreza GT, pēc kā sekoja BMW un citi auto. Pa šiem gadiem braucamie tiešām bijuši daudz un dažādi. Jaunībā esmu izmēģinājis arī dažus citus sporta veidus (basketbols, volejbols), bet tur nevarēja noķert tādu adrenalīnu kā ātri braucot.
- Ar kādu automašīnu tu startē sacensībās?
Pagājušajā sezonā startēju ar Honda Civic Type-R, kuru bijām labi sabūvējuši – autosprinta kausa kopvērtējumā izdevās izcīnīt divas otrās vietas. Sapratu gan ka auto ir tik ātrs, ka bez drošības karkasa pats turpināt braukt vairs nevēlos, līdz ar ko bija skaidrs ka nākamais solis ir automašīna ar drošības karkasu. Paralēli tam, sapratu arī ka man sirdij tuvāka būs aizmugures piedziņa vai pilnpiedziņa, tāpēc Hondu notirgoju ātram Kurzemes reģiona braucējam un pats sāku meklēt savu nākamo auto.
Šī gada sākumā to arī atradu – iegādāts BMW e36 Compact ar pilnu drošības karkasu, lai droši varu piedalīties dažāda veida sacensībās. Par pašu auto – tas aprīkot ar veco M20 2.5 litru dzinēju, kurš ir nedaudz uzlabots (jaudas stends rādīja 222 ZS un 286 NM). Protams, uzstādīts arī bloķējošais reduktors ar īsāku galveno pāri, bet braucu ar standarta Getrag ātrumkārbu. Amortizatori ir visiem labi zināmā Bilstein B sērija, automašīnai ir arī īsāka stūres reika un sportistkākas bremzes, kā arī čupa ar citiem sīkumiem lai auto būtu paklausīgāks rallija ātrumposmos.
Šogad ar automašīnu esmu veicis nelielus testus ziemā uz ezera, kā arī startējis autosprinta kausa pirmajā posmā un pagājušajā nedēļas nogalē notikušajā minirallija treniņā.
- Kāpēc izvēlējies tieši šādu auto?
Patiesībā es meklēju pilnpiedziņas automašīnu, biju domājis par Subaru Impreza ar 3 litru atmosfērisko motoru vai ar klasisko EJ sērijas turbo dzinēju, taču pāris mēnešu laikā tā arī neatradu nevienu labu piedāvājumu automašīnai ar drošības karkasu.
Esmu pieradis ka visu vajag jau vakar un ilgi meklējumi man nepatīk, tāpēc sāku izskatīt arī klasiskās piedziņas automašīnas. Tā nu parādījās šis BMW – pazinu tā īpašnieku, auto vēsture arī bija zināma, tāpēc nolēmu ka šis būs īstais ar kuru aizvadīt vismaz kādu sezonu un tad skatīties ko gribēšu darīt tālāk. Galvenās prasības meklējumos man bija drošības karkass, taisna un nerūsējusi virsbūve, kā arī piekare kas jau ir sagatavota braukšanai pa špūrēm, jo pats nevēlējos to visu taisīt no nulles. Tā nu auto iegādājos, nedaudz to pilnveidojām un nu jau droši varu doties trasē!
- Kādi ir tavi plāni 2022. gada sezonai, vai jau zini kurās sacensībās tevi varēsim redzēt?
Šogad galvenais plāns ir uzkrāt pieredzi un aprast ar klasiskās piedziņas automašīnu. Runājot par sacensībām, sākotnēji domāju fokusēties uz miniralliju un iespējams kādu rallijsprintu. Protams, ja viss veiksmīgi sakritīs, neizslēdzu iespēju nobraukt arī kādu lielo ralliju, kā piemēram Talsus, kas ir mana dzimtā puse. Iespējams apmeklēsim arī kādu rallijsprinta posmu Lietuvā, taču tas vēl nav akmenī kalts – bez sacensībām vēl ir jāatstāj laiks arī ģimenei, draugiem, darbam un cita veida atpūtai, jo autosports ir tikai viens no maniem hobijiem.
- Varbūt tev ir kāds ieteikums potenciālajiem jaunajiem braucējiem, kas vēl tikai gatavojas spert pirmos soļus rallija disciplīnā? Ko darīt, ko nedarīt, no kādām kļūdām izvairīties?
No braukšanas pieredzes viedokļa noteikti jāsāk no pašiem pamatiem – sākam ar autosprintiem, pēc tam uz miniralliju, tad rallijsprintu un tikai pēc tā dodamies uz lielo ralliju, jo katrs no šiem soļiem tomēr nāk ar pieaugošu sarežģītības pakāpi un savām niansēm. Neviens no mums jau piedzimstot nebrauca kā Kolins Makrejs, visi mēs esam sākuši ar reģionālām saensībām un pamazām kāpuši uz augšu. Ne velti arī autosporta lielvalstī Somijā ir ļoti daudz dažādu līmeņu sacensības, un tur uz nākamo līmeni tiec tikai ja esi priekšgalā zemākajos līmeņos.
Nākamā svarīgā lieta – būvējot auto nevajag aizrauties ar jaudu, tā ir viena no galvenajām kļūdām jaunajiem braucējiem. Kā piemērs, tiek uzbūvēts Audi ar 400 ZS jaudu, brauc ar standarta bremzēm un amortizatoriem un pēc tam brīnās, kāpēc rezultāts ir slikts vai tiek avarēts jau trešajā līkumā. Jāsāk ir ar labām bremzēm, amortizatoriem un riepām, lai automašīna turas uz ceļa un stājas. Pēc tam jau iemācamies izspiest maksimumu no mazāk jaudīgas automašīnas un tikai tad sākam domāt par dzinēja vai ātrumkārbas uzlabojumiem.
Treniņiem iesaku izmantot arī simulatorus. Pats mājās esmu uzbūvējis Thrustmaster simulatoru ar rallija krēslu, 6 pārnesumu ātrumkārbu un hidraulisko rokasbremzi – viss salikts tā lai ir maksimāli tuvu realitātei. No braucamajām spēlēm izmantoju DiRT Rally 2.0, WRC10 un Assetto Corsa.
Noteikti iesaku meklēt palīdzību arī pie kāda pieredzējuša braucēja vai auto būvētāja, lai uzzinātu galvenās nianses un sāktu mācīties nepieciešamās lietas, lai nesanāk iztērēt līdzekļus ejot nepareizajā virzienā. Autosportā, jo sevišķi amatieru līmenī, gandrīz viss jau ir izdomāts, te vismaz sākumā noteikti nevajag censties visu izgudrot no jauna.
- Ja vēlamies pasekot tev kādos sociālajos tīklos, kā tevi tur vislabāk atrast?
Autosportam paredzētu sociālo tīklu kontu man pagaidām nav, šad tad kaut ko publicēju personīgajā Facebook vai Instagram profilā, bet video no dažādām sacensībām es lieku savā YouTube kontā – https://www.youtube.com/user/marciss19/videos
- Varbūt vari padalīties ar kādu onboard video no minirallija treniņa?
Nekādu problēmu! Manā YouTube kanālā bez šī ir vēl viens onboard video, kā arī skats no malas:
Pingback: Minirallijs Gulbis 2022 - Mārcis Dzenis / Kārlis Roziņš - rallijs.eu