Gravel Fest Rally 2022 – Mareks Švarcs-Švampāns / Armands Lūkins

Titulbilde: VPilkauskas Motors

Pagājušajā nedēļas nogalē devāmies uz Lietuvu, kur notika Gravel Fest Rally 2022, Lietuvas rallijsprinta čempionāta pirmais posms. Tas notika Lazdijai apkārtnē, pie pašas Polijas robežas – tuvākais ātrumposms bija vien kilometra attālumā no Polijas. Tā kā šis rallijsprinta posms nepārklājās ar citiem Lietuvas autosporta notikumiem, šeit dalībnieku sastāvā bija redzamas arī daudzas lielā rallija ekipāžas.

Mūsu Subaru Impreza šajās sacensībās ir Open klasē, kur startē visas turbo pilnpiedziņas – konkurentu sarakstā redzami vairāki Mitsubishi Evo un Subaru Impreza, kā arī Skoda Fabia R5 un Mitsubishi Mirage (Proto automašīna), tāpēc bija skaidrs ka te būs ar ko pacīnīties.

Foto: VPilkauskas Motors

Paši sacensībās startējam ar 1996. gada Subaru Impreza. Taisnības labad gan jāsaka, ka no oriģinālā auto tur palikusi vairs tikai virsbūve. Automašīnai uzstādīts 3.6 litru atmosfēriskais dzinējs, kuram būtiski uzlabojumi nav veikti – esam to pārlasījuši, bet 90% no motora detaļām ir standarta. Dzinējam uzstādīta jauna izplūdes sistēma, ko būvējis Kristaps Dzīvītis (Racing Animal serviss).

Turpat pie dzinēja piestiprināts dārgākais no automašīnas uzlabojumiem – pagājušajā gadā būvētā Samsonas sekvenciālā ātrumkārba. Lai rati kārtīgi turas pie zemes, esam uzstādījuši arī Ohlins amortizatorus. Neraugoties uz to ka dzinējs ir tuvu standartam, esam mašīnai no jauna pārvilkuši pilnīgi visus vadus un salikuši autosporta ātros savienojumus, kas ļautu ātrāk un ērtāk visu elektroniku pārnest uz jaunu virsbūvi, ja rastos tāda nepieciešamība.

Foto: VPilkauskas Motors

Ja sacensībās iztikām bez lieliem pārsteigumiem, to pašu nevar teikt par gatavošanos braucienam uz Lietuvu. Dienu pirms sacensībām, braucot regulēt savirzi, ieraudzījām ka degvielas bākai ir noplūde. Kā vēlāk izrādījās, starp bākas aizsargu un bāku ir ārkārtīgi maza sprauga, kur nebija pārdomāta ventilācija un sakrājoties mitrumam tam īsti nebija kur palikt. Attiecīgi, bāka tajā vietā sarūsēja, taču no augšas vēl aizvien izskatījās ļoti labā stāvoklī.

Tā nu nedaudz vairāk kā desmit stundas pirms administratīvās pārbaudes bijām šrotā Berģos un skatījāmies uz citu sarūsējušu degvielas bāku, domājot vai tā būs vai nebūs labāka par esošo. Subaru to bāku nomainīt ir diezgan liels darbs, tur gandrīz pusi auto ir jāizjauc. Par laimi, tajā brīdī šrota īpašnieks atcerējās ka tomēr ir vēl viena bāka, kura izrādījās daudz labāka. To tad arī uzlikām un varējām doties tālajā ceļā uz Lazdijai.

Foto: Alfonsas Rakauskas Photography

Ātrumposmi rallijsprintā bija tehniski, sarežģīti, šauri un pietiekoši ātri. Stenogramma šoreiz bija diezgan sīki pierakstīta un ar tās lasīšanu vietām gāja grūti – nāk virsū tramplīns pēc tramplīna un tas notiek tik ātri, ka runāju kā no automāta un tāpat nevaru paspēt visu nolasīt. Tad sapratu ka jānolasa pēdējo no tramplīniem, metrus un nākamo līkumu, jo tai papildus pierakstītajai informācijai laika nepietiks – veiksmīgā kārtā, konkrētā vieta bija pārredzama un pilotam nevajadzēja lieki samazināt ātrumu.

Jāatzīst, ka ar Mitsubishi Evo un tamlīdzīgiem auto mēs varam cīnīties tikai šādos tehniskos ātrumposmos. Ja ceļi ir plati un ātri, mums pret to jaudas pārsvaru nav ko likt pretī, vajadzīgi šādi mazāki ceļi kur dzinēja parametriem nav tik liela nozīme. Mūsu Subaru ir 319 ZS jauda un 400 NM griezes moments, bet Mitsubishi tipiski ir 330-350 ZS un ap 600 NM. Ja jaudas tur ir tikai nedaudz vairāk, tad griezes moments ir par 50 procentiem lielāks kā mūsu auto. To visu nedaudz kompensēt mums palīdz sekvenciālā ātrumkārba, ar kuras palīdzību vieglāk varam noturēt dzinēju pareizajā apgriezienu diapazonā – ja līkumā jūtams ka auto sāk nogurt, var ātri ielikt zemākā pārnesumā un problēmu atrisināt.

Foto: Alfonsas Rakauskas Photography

Par pašām sacensībām – pirmie četri ātrumposmi bija izteikti rallijsprinta ceļi (divi ātrumposmi, katrs pa divām reizēm), kam sekoja seši minirallija ātrumposmi. Atšķirībā no Latvijas, te ātruma slāpētāju bija daudz mazāk, tie salikti tikai bīstamākajās vietās, bet paši ceļi bija ļoti šauri un tehniski. Kas vēl interesanti, tie bija seši dažādi minirallija ātrumposmi, nevienu nebija jāveic divas reizes.

Sacensības noslēdzām pirmajā vietā absolūti, kas protams ir fantastisks rezultāts. Pēc sacensībām par šo savā starpā runājām – lai arī iepriekš jau esam uzvarējuši absolūto ieskaiti Lietuvas un Latvijas rallijsprintos, šī viennozīmīgi ir mūsu lielākā uzvara. Izmantojot iespēju, vēlos pateikties arī mūsu līdzjutējiem – uz Lietuvu mums līdzi bija atbraukuši vairāk kā desmit dažāda vecuma atbalstītāji, kuru līdzi jušana noteikti palīdzēja braukt vēl ātrāk!

Foto: Fotoradius.lt

Nākamās sacensības kur piedalīsimies būs 11. jūnijā notiekošais minirallijs Gulbis, kur brauksim kā nullīte.

Ja vēlies pasekot mūsu gaitām sociālajos tīklos, to var izdarīt Facebook – šogad no manis konta pārvaldīšanu pārņēmis viens no mūsu līdzjutējiem, tāpēc ceram ka tur ērti varēs sekot līdzi visām mūsu ekipāžas aktivitātēm.