Intervija – Māris Egle

  1. Pastāsti, kā tu nonāci līdz rallijam? Kāpēc izvēlējies tieši šo sporta veidu nevis kādu citu?

Es ralliju jau bērnībā skatījos pa televizoru un atceros, ka nodomāju – es arī kādreiz tā gribu braukt. Ģimenē neviens ar autosportu nebija saistīts, taču mani toreiz galvenokārt saistīja ātrums, sānslīdes pa grants ceļiem un tas, ka tu ātrumposmā faktiski es viens – tikai ar savu mašīnu un stūrmani – un nav savstarpējo kontaktu cīņas ātrumposma laikā. Rezultātu pēc ātrumposma var salīdzināt ar konkurentiem, bet pašā braucienā – neviena cita nav. Tieši šī cīņa bez kontaktiem – faktiski tikai ar sevi un hronometru man ir likusies vistaisnīgākā un līdz ar to arī visaizraujošākā. Vēlāk mans kaimiņš Modris Krieviņš sāka braukt rallijā un es sāku braukt viņam līdzi fanot un palīdzēt. Vienreiz pat nobraucu viņam par stūrmani vienā nakts rallijā Cēsīs. Tās bija deviņdesmito beigas un es tad mācījos vēl pamatskolā. Āķis bija lūpā un tā viss aizgāja.


Foto: Edgars Leonovs
  1. Ar kādu automašīnu (un kurā klasē) tu startē sacensībās?

Mēs braucam Historic Rallijā ar sarkanu Audi 80 quattro (1984. gada). Šobrīd auto ir izjaukts un tiek pilnībā pārbūvēts. Sakopta un no jauna uzbūvēta virsbūve un pateicoties faniem esam tikuši arī pie Reiger amortizatoriem. Paralēli tiek būvēts arī slavenais Audi 20V turbo dzinējs, protams, ar restriktoru. Par jaudu grūti spriest, jo dzinējs vēl nav pabeigts, bet plānojam nedaudz virs 300 zirgiem. Tāpat tiek uzlabota piekare, transmisija un bremzes, lai mašīnu varētu gan ielikt līkumā, gan arī apturēt. Visu projektu vada mūsu tehniskais guru – Kristaps Dzīvītis no Racing Animal.


  1. Kāpēc izvēlējies tieši šādu auto?

Kādeiz manam tētim darba auto bija Audi 90 quattro (jā, tā tiešām bija!) un kad man vēl nebija tiesību es viņu ziemā pie mājas “dancināju”. Domāju kaimiņi nebija sajūsmā. Toreiz vispār bija laiks, kad visiem bija vai nu kvatra vai bembis. Es biju no kvatru fanu pulka un uz savu 18 gadu dzimšanas dienu biju sakrājis un nopirku arī sev sarkanu kvatru. Visādi piedzīvojumi ir bijuši, taču šobrīd mana rallija mašīna joprojām ir šī pati mašīna, ko toreiz nopirku.


Foto: Edgars Leonovs
  1. Kādi ir tavi plāni 2022. gada sezonai, vai jau zini kurās sacensībās tevi varēsim redzēt?

Viss atkarīgs no tā, vai paspēsim līdz galam uzbūvēt mašīnu. Plāns ir būt ierindā uz vasaras un rudens Historic posmiem. Tā kā esmu uzaudzis Cēsīs un pirmais vasaras posms ir tieši tur – tas dod papildus motivāciju tieši Cēsu rallijā būt ierindā ar jauno auto. Pēc tam plānojam piedalīties arī pārējos Historic posmos – gan Vecpilī, gan Zarasai/Aukštaitijas rallijā Lietuvā. Meklējam arī jaunus atbalstītājus, kam mūsu stāsts liekas aizraujošs un kas vēlas būt daļa no mūsu komandas. Piedāvājam dažāda veida iesaisti – gan fanu atribūtiku gan arī, piemēram, būt par stūrmani kādā minirallijā. Arī palīdzība var būt dažāda – gan finansiāla, gan citāda. Cik zinu, esošie atbalstītāji ir ļoti apmierināti, tāpēc droši sazinies, ja tas tevi uzrunā.


Foto: Gatis Krastiņš
  1. Varbūt tev ir kāds ieteikums potenciālajiem jaunajiem braucējiem, kas vēl tikai gatavojas spert pirmos soļus rallija disciplīnā? Ko darīt, ko nedarīt, no kādām kļūdām izvairīties?

Protams, ka vislabāk un vislētāk pirmos soļus ir sākt ziemā ar ziemas kausiem un vīlēšanu pa ziemas trasēm. Saķere ir zema, līdz ar to arī ātrumi mazāki un slodze uz auto mazāka. Viss, kas ir vajadzīgs ir labas riepas. Nākamie soļi jau ir autosprinti vasarā un arī minirallijs. Šobrīd minirallijs ir ļoti interesants un aizraujošs seriāls ar daudziem dalībniekiem un spraigu sacensību gaitu. Ja interesē nonākt līdz rallijam, tad minirallija skolai cauri noteikti vajag iziet.

Par auto izvēli – es ieteiktu turēties pie šādiem pamatprincipiem:

1. Ar šo auto ir jābūt patīkami braukt – autosportā mēdz būt arī grūti brīži un ja tas auto un braukšana ar to tev nerada smaidu, nekas labs tur ilgtermiņā neiznāks. Tas ne obligāti nozīmē kaut kādu jaunāko/dārgāko vai tamlīdzīgu auto. Smaidu var radīt arī lēts bīteris, ko nav žēl apskādēt un tāpēc var atļauties nospiest pedāli vairāk.

2. Auto jābūt pēc iespējas populāram un pieejamam, lai vajadzības gadījumā detaļas ir brīvi un lēti pieejamas. Tam būs liela nozīme gan remontējot, gan gonkas laikā aizņemoties kādu detaļu, gan arī vēlāk pārdodot, kad gribēsies pamēģināt ko citu. 

3. Nopirkt gatavu vai pusgatavu vienmēr būs lētāk nekā uzbūvēt no jauna.

Autosports nāk līdzi ar savām izmaksām un katram jāsaprot pēc savām iespējam, cik ir tas budžets, ko var saskrāpēt. Tur es neko daudz ieteikt nevaru. Tas, ko es pēc savas pieredzes varu ieteikt ir kur šo budzētu, vajadzētu tērēt: 

1. Pirkt labas (jaunas, vai pēc iespējas jaunākas) riepas – šim es pats gadiem ilgi tā īsti nespēju noticēt, bet tās ir vislētākās sekundes un tiešām spēj darīt brīnumus. Mēdz gadīties (arī mums tā protams, ir bijis), ka mašīna tiek būvēta un gatavojoties sacensībām riepas paliek pirms starta pašas pēdējās, kam naudas vairs nepietiek. Tā noteikti darīt nevajag – tā ir izmesta nauda nenopirkt riepas. Arī iespēja auto apskādēt krietni palielinās.

2. Piedalīties jebkura veida sacensībās pēc iespējas biežāk. Trenēties arī vajag pēc iespējām, bet nekas neatsver kaut vismazākā mēroga sacensības, kaut vai ar draugiem braukt ar kartingiem uz laiku.

3. Rūpēties vispirms par auto izturību un tikai tad par jaudu. Iesākumā arī ar mazāku jaudu ir vieglāk. Jācenšās to pašu maksimāli izmantot. Kad jau jūti, ka pedālis visu laiku grīdā, tad var celt jaudu. Ar jadu nāk papildus izmaksas, gan degviela, gan riepas, gan visi pārējie mezgli dilst un lūzt vairāk un biežāk. Tā būs iesākumā gan lētāk, gan arī paša izaugsmei labāk.

Ir jāsaprot, ka jebkurā disciplīnā tops parasti ir spēcīgs – vai tas būtu parasts ziemas kauss vai minirallijs vai rallijs. Nevajag nolaist rokas, ja atbraucot uz kādu sacensību neizdodas uzrādīt nekādu jēdzīgu rezultātu. Brauciet, pilnveidojiet sevi, mācieties un pamēģiniet dažādas disciplīnas, lai saprastu, kas aizrauj un kas nē. Skriet ar galvu sienā, ja par katru cenu gribās uzvarēt tieši to gonku, nevajag. Vienam patīk ziemā, vienam pa dubļiem vienam pa asfaltu, vēl kādam – viss pēc kārtas. Galvenais lai tas sagādā prieku, tad arī būs viss pārējais.


Foto: Edgars Leonovs
  1. Ja vēlamies pasekot tev kādos sociālajos tīklos, kā tevi tur vislabāk atrast?

Galvenā informācija tiek apkopota mūsu mājaslapā: www.cedrustropos.com

FB lapa: https://www.facebook.com/CedrusTropos/ 

Youtube kanāls: https://www.youtube.com/user/cedrustropos 

Instagram konts: cedrus_tropos


  1. Varbūt vari padalīties ar kādu video no sacensībām?

Onboard video klipos bez pīkstuļiem neiztikt, taču šeit ir salīdzinoši īsāks promo klips ar skatiem gan no salona, gan no ārpuses: